پشتیبانی آنلاین روبونیچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمپلنت عصبی و مغزی چگونه کار می کند ؟

ایمپلنت عصبی و مغزی چگونه کار می کند ؟

کاربرد ایمپلنت‌های عصبی را می‌توان در تحریک عمیق مغز، تحریک عصب واگ و پروتزهای کنترل شونده با ذهن مشاهده کرد. عصب واگ یا واگوس یکی از عصب‌های مغزی است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن و هاضمه نقش دارد. در آینده شاید بتوان داستان‌های علمی تخیلی خواندن و ویرایش افکار انسان را با کمک ایمپلنت‌های مغزی به واقعیت تبدیل کرد. هم‌اکنون ایمپلنت‌ عصبی در درمان بیماری، توانبخشی بدن پس از آسیب، تقویت حافظه و برقراری ارتباط با اندام مصنوعی به کار می‌رود. در این مقاله به معرفی انواع ایمپلنت‌های مغزی و کاربرد آن می‌پردازیم.

ایمپلنت عصبی و مغزی چگونه کار می کند ؟

ایمپلنت عصبی و مغزی چگونه کار می کند ؟
تصویر ایکس ری از مغز بیمار پارکینسون که الکترودهای تحریک عمیق مغز در آن کاشته شده است. این دستگاه پالس‌های الکتریکی را با هدف درمان بیماری پارکینسون منتشر می‌کند.

وزارت دفاع آمریکا و موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) میلیون‌ها دلار در زمینه ایمپلنت‌های مغزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. افزون بر این، مقاله‌های پژوهشی مستقل نیزدر این زمینه در ژورنال‌های برتر به صورت هفتگی به چاپ می‌رسد.

ایمپلنت عصبی چیست ؟

ایمپلنت عصبی یا کاشت عصبی، دستگاهی است که با هدف ارتباط با سیستم عصبی از طریق جراحی یا تزریق درون بدن قرار می‌گیرد. سلول‌های عصبی از طریق الکتریسیته با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. سلول عصبی پالس‌های الکتریکی را همچون کدهای مورس در الگوهای مشخص تولید می‌کند.

همان‌طور که بیان شد ایمپلنت عصبی را می‌توان الکترودهای کاشتنی در بدن دانست که با بافت دارای سلول‌های عصبی در تماس است و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. با کمک ایمپلنت عصبی فعالیت‌های طبیعی سیستم عصبی قابل ثبت و ضبط است. در این حالت الگوهای فعالیت سلول‌های عصبی سالم دنبال می‌شود. از سوی دیگر، الکترودها می‌توانند پالس‌های الکتریکی را به سلول‌های عصبی ارسال کنند و الگوی فعالیت آن را تغییر دهند. بنابراین در دنیای پزشکی ایمپلنت‌های عصبی ابزارهای قدرتمندی خواهند بود.

نورومدولاسیون (Neuromodulation) به تنظیم یا تغییر فعالیت سلول‌های عصبی منجر می‌شود و برای درمان بیماری‌های متعددی از جمله پارکینسون، ام اس، آسیب‌های نخاعی و حتی افسردگی کاربرد دارد. الکترودرمانی (electroceuticals) برای برخی اختلالات نظیر آسیب بخش‌های خاصی از مغز نسبت به روش های دارویی موثرتر است.

عملکرد سامانه‌ی عصبی بدن انسان را درنظر بگیرید: سیستم عصبی بدن، اعمالی همچون فکر کردن، دیدن، شنیدن، حس کردن، حرکت کردن و ادرار کردن را کنترل می‌کند. همچنین بسیاری از فعالیت‌های غیرارادی اندام بدن، سیستم‌ تنفسی، سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن تحت کنترل سیستم عصبی بدن هستند.

 

در صورت تمایل از دیگر سایت ما بازدید فرمایید…

روبونیچ

سرور طلایی