بسته آموزشی
رباتیک و الکترونیک روبونیچ

بسته آموزشی رباتیک و الکترونیک روبونیچ بر 4 پایه بنا شده است

  •  سرگرمی

سرگرمی و بازی از مهمترین نیازهای کودکان و نوجوانان که باعث رشد جسمانی، اجتماعی، عاطفی، اخلاقی و عقلانی برای کودکان و نوجوانان تلقی می‌شود

مهارت‌ها و تجارب از طریق بازی رشد می‌کند و پشتوانه آن نیز وسایل، مواد گوناگون، کمک بزرگسالان و مربیان می باشد .

با استفاده از این بسته آموزشی ، دانش آموز از اولین جلسه با قطعات ، مدارها و ربات ها آشنا شده و آن ها را بر روی میز کار می بندد که در کنار آموزش علمی و مهارتی ،سرگرمی و بازی را برای او به همراه دارد . از روشن کردن لامپ رشته ای تا ساخت ربات های هوشمند و جنگجو ، دانش آموز وسایل جذاب و سرگرم کننده ای را می سازد که می تواند با آن ها به بازی و مسابقه بپردازد .  

  • مهارت آموزی

مهارت آموزی از مهمترین دغدغه های سیستم آموزشی کشور می باشد که در سال های اخیر توسط مسئولین و دلسوزان آموزش کشور مورد تاکید قرار گرفته است . مهارت آموزی در مدارس زیر بنا رشد و پیشرفت در زمینه های علمی و صنعتی می باشد که در این بسته آموزشی توجه جدی و اساسی به آن شده است.

آنچه تا کنون در زمینه آموزش الکترونیک و رباتیک در سیستم آموزشی کشور به آن پرداخته شده ، بیشتر آموزش از طریق مباحث تئوری ریاضی و فیزیک بوده است. با توجه به تجربه چند ساله در زمینه آموزش الکترونیک و رباتیک به کودکان و نوجوانان، به این مسئله پی برده ایم که اگر برای دانش آموزان قطعات و عملکرد آن ها را با شکل و مثال های ساده بازگو کنیم ، درک بسیار درست و واقعی از آن قطعه در ذهن دانش آموز می توان ایجاد نمود . 

در این بسته آموزشی ، آموزش از طریق شکل و نماد قطعات صورت می گیرد و ابتدا عملکرد قطعات را از طریق تصویر و مثال های ساده آموزش داده می شود و سپس دانش آموز با استفاده از ابزار بسته آموزشی می تواند از طریق نقشه ، مدار ها را بر روی میز کار پیاده کند . 

فلش کارت های آموزشی روبونیچ

  • آموزش کاربردی

با پیشرفت علم الکترونیک ، وسایل و سیستم های الکترونیک در زندگی روزمره و پیرامون ما به وفور استفاده می شوند و می توان گفت که در هر رشته علمی که فعالیت می کنیم نیاز به آشنایی با علم الکترونیک برای استفاده از وسایل پیرامون احساس می شود و حس کنجکاوی دانش آموزان که در پی سردرآوردن از روش کار این وسایل الکترونیکی می باشد را باید پاسخگو باشیم. 

مدارهای طراحی شده برای این بسته آموزشی اکثرا کاربردی بوده و در زندگی روزمره و اطرافمان با آن ها سر وکار داریم .

از جمله:
روشن شدن چراغ های خیابان با غروب خورشید وتاریک شدن محیط ، ایجاد رنگ در نمایشگرها ، روش کار دزدگیر خودرو ، هشدار آتش ، اعلام باران ، آبیاری هوشمند گلدان و ده ها مدار دیگر .

  • آموزش هدفدار

پیشرفت و ترقی از جمله دلایل علاقه به آموزش و یادگیری می باشد . اگر آموزش مقطعی و محدود و آینده مشخصی نداشته باشد باعث دلسردی دانش آموز و مخصوصا والدین می شود .

در این بسته آموزشی طرح درس به گونه ای برنامه ریزی شده است که دانش آموزان هر ترم با قطعات و مطالب مختلفی آشنا می شوند و پس از گذراندن 3 ترم به سطح برنامه نویسی می رسند.

دانش آموزان در این سطح به یک دانشی دست پیدا می کنند که می تواند جوابگویی بسیاری از ایده ها و طرح های کاربردی و حتی اختراعی آن ها باشد .

ثبت اختراع 5 طرح دانش آموزی و کسب 4 مقام اول کشوری نوجوان خوارزمی ، مدال طلا اختراعات لندن ، 2 مقام طلایی جشنواره ابن سینا ، مقام اول کشوری جابربن حیان و ده ها مقام دیگر نتیجه آموزش مهارت و خلاقیت محور الکترونیک در این 6 سال می باشد که دانش آموزان مهارت الکترونیک از سطح مقدماتی تا برنامه نویسی را فراگرفته و توانسته اند با شرکت در کلاس های ایده پردازی ، ایده های خود را ساخته و به این مقام ها دست پیدا کنند .

سیستم هوشمن ترافیک

روبونیچ دارای 4 سطح آموزشی می باشد

هر  سطح شامل یک بسته اصلی و چند مدار و ربات مکمل می باشد که دانش آموز ابتدا باید بسته اصلی که قطعات و موارد آموزشی مورد هدف سطح آموزشی در آن قرار گرفته است را آموزش ببیند و سپس با استفاده از مدارهای مکمل سطح آموزشی را کامل نماید. 

سطح 1 :

در این سطح دانش آموز ، آموزش را از مفاهیم اولیه از جمله حرکت الکترون ها و جریان الکتریکی و قطعات اولیه مانند کلید ، لامپ و باتری شروع می کند و قدم به قدم  با یادگیری قطعات پیشرفته تر از جمله چند نوع سنسور و ترانزیستور ، مدارها و ربات های هوشمند از جمله ربات تعقیب آتش را می سازد. 

سطح 2:

با توجه به یادگیری و کار با قطعات مختلف الکترونیکی توسط دانش آموز در سطح 1 ، در سطح 2 دانش آموز با آی سی آشنا می شود و با استفاده از مدارهای جذاب و هوشمند از جمله دزدگیر لرزشی خودرو،کلید لمسی ، آژیر پلیس و …  در این سطح ، نقشه خوانی و کار با قطعات را در سطح بالاتری آموزش می بیند.

سطح 3:

در این سطح دانش آموز با آی سی ، مدارهای جدید و مفاهیم آنالوگ و دیجیتال آشنا می شود و می تواند ربات ها و مدارهای سطح بالاتر از جمله ربات مسیر یاب ، کنترل دما دقیق و چند مدار دیگر را بسازد و مقدمات برنامه نویسی را آموزش دیده و آمادگی لازم برای رسیدن به سطح 4 و راه اندازی آی سی های برنامه پذیر را بدست آورد. 

سطح 4:

برنامه نویسی از جمله کاربردی ترین علوم روز است که با زبان ها و سخت افزار های مختلف در تکنولوژی ،بسیار پرکاربرد بوده و پایه و اساس چهارمین انقلاب صنعتی می باشد که از برنامه نویسی سخت افزاری که کار با آی سی های برنامه نویسی (میکروکنترلر ها) تا برنامه های تحت سیستم عامل هایی از جمله ویندوز و اندروید را در بر می گیرد. در این سطح دانش آموز با الگوریتم نویسی آشنا شده و برنامه هایی برای راه اندازی میکروکنترلر ها از سطح مقدماتی تا استفاده از سنسور ها و هوشمند سازی را آموزش می بیند.   

هر جلسه آموزشی دارای 3 فیلم یادگیری می باشد

فیلم آموزشی :

در این فیلم ها موارد اصلی جلسه ،با بیانی ساده و روان و با استفاده از شکل ها ، نقشه ها و انیمیشن به گونه ای آموزش داده می شود تا دانش آموزان همه رده های سنی از دوم ابتدایی تا مقطع متوسطه دوم بتوانند با استفاده از آن موارد آموزشی  را آموزش دیده و ربات و یا مدار جلسه را به درستی بسازند. 

توضیحات تکمیلی :

در این قسمت، توضیحات و موضوعاتی بیان می شود که می تواند به درک بهتر مطالب ، مدارها و قطعات به کار رفته در هر جلسه کمک کند و دانش آموز باید پس از  دیدن فیلم آموزشی و ساخت مدار و یا ربات مربوط به فیلم آموزشی ، فیلم توضیحات تکمیلی را تماشا کند .

بیشتر بدانید:

فیلم های بخش بیشتر بدانید ،دارای مطالب و موضوعات سطح بالاتر در زمینه موارد آموزشی جلسه بوده و دانش آموزان مخصوصا دانش آموزان مقطع متوسطه، برای آموزش در سطح بالاتر و یادگیری مطالب تئوری جلسات می توانند، فیلم بخش بیشتر بدانید را تماشا کنند.