پشتیبانی آنلاین روبونیچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این ایمپلنت کوچک مغزی، فکر شما را میخواند.

این ایمپلنت کوچک مغزی، فکر شما را میخواند.این ایمپلنت کوچک مغزی، فکر شما را میخواند و دستورات ذهنی را به عمل تبدیل میکند.

دستگاه کوچکی که سیگنال‌های مغزی را می‌خواند، با موفقیت آزمایش‌های انسانی را پشت سر گذاشت. این دستگاه که کوچکتر از یک گیره کاغذ است، به بیماران معلول اجازه می‌دهد تا با ذهن خود رایانه و گوشی را کنترل کنند.

بیماری نورون حرکتی

فیلیپ اوکیف (Philip O’Keefe) 60 ساله به بیماری نورون حرکتی مبتلا است. نورون حرکتی یک بیماری پیشرونده است که به تدریج سلول‌های عصبی مغز را از بین می‌برد و موجب فلجی می‌شود. در شش ماه گذشته، بازوهای وی قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و استفاده از صفحه کلید یا فشار دادن دکمه‌ها را برای وی دشوارتر کرده است.

دستگاه کوچکی به نام Stentrode™ در رگی که دقیقاً از زیر جمجمه در بالای سر او عبور می‌کند، قرار گرفته است. این دستگاه قادر است سیگنال‌های مغزی او را بخواند و به صورت بی‌سیم به رایانه منتقل کند. سپس این سیگنال‌ها به کمک یک نرم‌افزار ردیابی چشم، به دستورات روی صفحه تبدیل می‌شود، مانند کلیک کردن و درگ کردن.

فیلیپ اکنون با تمرکز و تمرین، می‌تواند در اینترنت جستجو کند، تایپ کند، بانکداری آنلاین خود را بررسی کند، ایمیل بنویسد و حتی برخی کارهای نیمه وقت را برای به روزرسانی اطلاعات مشتری انجام دهد.

فیلیپ یکی از دو نفر در جهان است که اکنون در یک کارآزمایی بالینی از دستگاه Stentrode ساخت استرالیا استفاده می‌کند. فیلیپ و دیگر شرکت کننده در آزمایش، گراهام فلستد ۷۵ ساله، مبتلا به بیماری نورون حرکتی هستند و به ترتیب در آوریل و آگوست ۲۰۱۹ دستگاه Stentrode را پیوند زدند.

اکنون هر دو در زندگی روزمره خود از این فناوری استفاده می‌کنند.


یک گیرنده کوچک روی سینه فیلیپ قرار گرفته تا سیگنال مادون قرمز حاوی اطلاعات که توسط Stentrode ضبط شده را دریافت ‌کند. تصویر: دانشگاه ملبورن

این آزمایش نشان داد که آنها قادر به انجام عملیاتی همچون کلیک و زوم کردن هستند و به طور متوسط ​​بیش از ۹۰ درصد دقت در کلیک کردن دارند. سرعت تایپ ۱۴ تا ۲۰ کاراکتر در دقیقه است که در صورت فعال بودن پیش‌بینی متن، سریع‌تر هم می‌شود.

ایده Stentrode

تام آکسلی (Tom Oxley) دانشیار مغز و اعصاب است وی برای نخستین بار ایده Stentrode را در سال ۲۰۱۱ ، زمانی که دانشجوی دکترای دانشگاه ملبورن بود، مطرح کرد. پس از اینکه او و دانشیار مهندسی پزشکی دانشگاه ملبورن، نیکلاس اوپی (Nicholas Opie)، بودجه اولیه را از آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (دارپا) و شورای تحقیقات ملی پزشکی استرالیا تأمین کردند، آزمایشگاه Vascular Bionics را تشکیل دادند که شامل گروهی ‌از پژوهشگران، پزشکان و مهندسان قطب زیست فناوری ملبورن بود. این گروه در نهایت بیمارستان سلطنتی ملبورن، دانشگاه ملبورن و مؤسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری را گرد هم آوردند.

دانشیار اکسلی و دانشیار اوپی شرکت Synchron را به عنوان وسیله‌ای برای تبدیل این فناوری از پژوهشی جهانی به یک محصول تجاری با پتانسیل افزایش کیفیت زندگی افراد معلول تأسیس کرده‌اند. آکسلی و اوپی به ترتیب مدیر ارشد اجرایی و مدیر فنی شرکت هستند.

دقیقاً شبیه استنت‌های سنتی که برای باز نگه داشتن رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، Stentrode نیز از داربست ریزی تشکیل شده است که درون رگ گسترش یافته و آن را در جای خود نگه می‌دارد. ۱۶ حسگر کوچک بر روی آن نصب شده تا فعالیت مغز را دریافت کند. طول Stentrode 40 میلی‌متر است و تقریباً ۸ میلی متر قطر دارد.

Stentrode یک وسیله الکترونیکی کوچک است که در مغز کاشته می‌شود.

چشم انداز کنترل ذهنی اسکلت بیرونی توسط معلولان

این فناوری در ابتدا به عنوان وسیله‌ای تصور می‌شد که می‌تواند تحرک را به افراد معلول بازگرداند و به آنها اجازه می‌دهد اسکلت بیرونی رباتیک متصل به اندامشان را کنترل کنند.

این امر تا حدی به چگونگی توسعه فناوری رباتیک بستگی دارد. گروه در کوتاه مدت نشان داده است که بیمارانی که تنها از دو یا سه دستور ذهنی استفاده می‌کنند می‌توانند با موفقیت یک رایانه شخصی را کنترل کنند.

دانشیار آکسلی می‌گوید: «توانایی کنترل اسکلت بیرونی هنوز هم چشم اندازی است که داریم، اما دستگاه فعلی به هدف کوتاه مدت که بازیابی عملکرد افراد در دنیای دیجیتال است، دست یافته».

ادامه دارد…

در صورت تمایل از دیگر سایت ما بازدید فرمایید…

روبونیچ

سرور طلایی